utorak, 24. svibnja 2016.

Naučite sami pripremati prirodne sokove – Jako su zdravi i dobri za vaše tijelo


Kupovni sokovi se konzerviraju, čime se uništava velika količina hranjivosti (vitamini, enzimi, minerali). To je razlog da si sami pripremate obrok, te ojačajte imunitet, budete zdravi i mršavi.
Ako želite izvući maksimalnu količinu vitamina i minerala iz voća i povrća, onda je najbolja opcija prirodni sok jer ga organizam lako apsorbira.


Prirodnim cijeđenjem voće i povrće gubi vlakna. Ako postoji potreba za vlaknima, dodajte integralne žitarice u njega. Voće je bogato raznovrsnim hranjivim tvarima, ali sadrži velike količine prirodnog šećera, zbog toga nutricionisti preporučuju dvije porcije voća na dan jer šećer predstavlja dodatne kalorije, što kod dijabetičara može nazvati povećanje šećera u krvi. Zbog toga je bolje u voće dodati špinat, mrkvu i celer.
Miješanje više vrsta povrća i voća povećava unos većeg broja hranjivih tvari i poboljšava okus napitka. Koliko je dovoljno? Preporučuje se dvije porcije voća i dvije i pol porcije povrća. Uzimajući u obzir da se iz različitog voća dobije različita količina napitka, vodite se porcijama sirovog voća i povrća. Primjerice, šaka zelene salate je porcija povrća, šaka kupina je porcija voća, 1 dl iscijeđenog voća je porcija voća. Ovo je idealno rješenje kad nemate vremena pripremiti obrok. Lakše je popiti sok od kelja nego ga pojesti kao prilog jelu. Unosite manje kalorija a više vitamina jer ga ne kuhate.
Treba napomenuti da ga treba popiti odmah nakon pripreme jer toplina, svjetlost i zrak ubrzavaju razgradnju hranjivih tvari. Ako ste pripremili veliku količinu, spremite ga u plastične zdjelice, dobro poklopite i stavite u hladnjak, ali ne dulje od 24 sata.
Pročitajte u nastavku kako se pripremaju i konzumiraju prirodni sokovi
Na početku vam se može činiti da je okus soka od povrća užasan. Birajte prvo mrkvu, celer, rajčicu, papriku, odnosno povrće koje inače jedete sirovo. S vremenom će vam se nepce naviknuti na nove okuse.
Evo soka koji jača imunitet i zadovoljit će okus početnika: Uzmite tri mrkve srednje veličine, dva struka celera, prstohvat đumbira u prahu i slatku jabuku. Isjeckajte u kvalitetnom sokovniku te po želji dodajte kockicu-dvije leda i to je to – dobar tek.
Kad se naviknete na ovaj okus, postupno dodajte pola krastavca ili isjeckano lišće peršina (dobar je za bubrege, ima diuretska svojstva i mnogo vitamina C). Dobar izbor je i sok od špinata jer on pročišćava crijeva i bubrege, a prepun je vitamina. U špinat dodajte limun da biste mu poboljšali okus. Priroda je u špinatu pružila ljudima izvrsno sredstvo za čišćenje. Pijete li po otprilike pola litre soka od sirovog špinata na dan, moguće je za kratko vrijeme odstraniti i najteža začepljenja. Ali pazite – nemojte prokuhavati špinat. Time se u vašim bubrezima gomilaju kristali oksalne kiseline, koji za sobom nose bolove i bubrežne probleme. Za čišćenje kože iznutra i izvana odlična je rajčica u kombinaciji s krastavcem. U sokovnik možete dodati i papriku, sve izmiksati i piti (ovo možete i stavljati na lice kao masku, dakle dvostruka korist).
Sok od cikle vrlo je dobar za stvaranje crvenih krvnih zrnaca, čime pridonosi općenitom jačanju organizma. Posebno se, u kombinaciji s mrkvom i jabukom, preporučuje ženama koje se izlažu velikim naporima i trudnicama.
Još jedna napomena – razblažite sokove vodom!
Time sprečavate debljanje jer se brže zasitite, a unijeli ste jednaku količinu vitamina. Ostale recepte već ćete smisliti sami, ovisno o tome što volite i koji vitamini su vam najpotrebniji. Ako nemate sokovnik, prilikom kupnje novoga birajte one s jakim motorima i sa što manje dodataka radi lakšeg održavanja. Što jednostavnije, to trajnije.
Izvor: www.fitness.com.hr

Nema komentara:

Objavi komentar