subota, 18. lipnja 2016.

Zašto je tumora sve više


Kampanje protiv pušenja postigle su da je rak pluća jedini oblik raka u zapadnom svijetu kod kojeg je učestalost obolijevanja smanjena. No, tri druge nezdrave navike postale su raširenije, pa je broj tumora ipak u porastu.

To su: pretilost, opijanje alkoholom i sve manja tjelesna aktivnost u populaciji koja uglavnom sjedi ili leži. Srećom, broj izliječenih udvostručio se od 1970-ih. Bolje liječenje, nacionalni programi prevencije, bolje testiranje i lijekovi dovelo je do toga da se veći broj oboljelih, barem u razvijenim zemljama, otkrije u ranijoj fazi. Prema studiji britanske udruge Cancer Research UK šansa za preživljavanje u zadnjih se deset godina udvostručila, uspoređuje li se stanje s onim prije 40 ili 50 godina. Zabrinjava ipak da su se neki tumori, koji su nekad bili povezani samo sa starijom generacijom, rašireni i među mlađima. Naglo se povećao i broj muškaraca kojima se dijagnosticira rak prostate – 6 puta je češći nego prije 30 godina!






Istovremeno, broj žena kojima je dijagnosticiran tumor dojke u 40-im i 50-im godinama života, porastao je za 60 posto, što je djelomično posljedica i ranijeg dijagnosticiranja. Istraživanja pokazuju da masno tkivo kod debelih i pretilih osoba proizvodi hormone kao što su inzulin i estrogen koji mogu potaknuti razvoj tumora. Smatra se da sličan utjecaj ima i alkohol, nedostatak tjelovježbe i prehrana bogata crvenim mesom.

Nema komentara:

Objavi komentar